A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Federico García Lorca

Tags: Federico García Lorca, Fredriko Garsia Lorka

(1898-1936)  

Federico García Lorca is a famous poet. Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca (ne shqip: Fredriko Garsia Lorka) u lind në Fuente Vaqueros një Fshat në Granda një qytet në Spanjë dhe vdiq në vitin 1936 në Granda. Ai ishte poet, shkrimtar, dramaturg, drejtor teatri. Fredriko Garsia Lorka është i njohur ndërkombëtarisht për pjesëmarrjen e tij në luftën civile spanjolle ku udhëhoqi forcat anti-fashiste për të penguar forcat fashiste të udhëhequra nga Gjenerali Francisco Franco...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  3.1 / Votes cast:  15

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2017