A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Lasgush Poradeci

Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  410
(1899-1987)  
  • Origin:
  • Pogradec 
BIOGRAFIA: Lasgush Poradeci is a very famous writer. Llazar Sotir Gusho i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci ishte poet shqiptar. Mbas mbarimit të shkollës fillore në Pogradec, i ati i Lasgushit që ishte patriot dhe arsimdashës e dërgoi në moshën 9-vjeçare për të vazhduar studimet në Liceun Rumun të Manastirit (Bitola). Me filllimin e Luftës së Parë Botërore Liceu u mbyll dhe ai u kthye në 1915 në Pogradec duke e lënë Liceun pambaruar. I jati që nuk e shihte dot të birin pa shkollë e dërgoi...

>> Full biography >>


Fans' Comments

(0) 🆕

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Pashko Vasa

Bardhyl Londo

Xhevahir Spahiu

Ndre Mjeda

Petro Marko

Pjetër Bogdani

Mitrush Kuteli

Odhise K. Grillo

Migjeni

Arben Duka


Tags: Lasgush Poradeci, Lazgush, Pogradeci

Lasgush Poradeci in e-Cards:

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018