A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
RhapsodyALBANIANRHAPSODY

:: This Week's Most Wanted Rhapsods

 • 1. Linda Morina

  Atë e njohin të gjithë si Linda Morina. Madje edhe letërnjoftimin e ka me atë emër pasi e ka ndërruar. Por askush nga ju, nuk e di se emri i vërtetë i Lindës është Fexhrije Igrishta dhe vjen nga fshati Dumnicë e Vushtrrisë. Ajo ka vendosur ta ndërrojë emrin për shkak se nuk i ka pëlqyer ai i vjetri, madhe sipas tyre Linda ka ndërruar emrin e saj ed...
  Read more

  Linda Morina
 • 2. Vellezerit Lleshi

  No biography found for Vellezerit Lleshi
  We greatly appreciate your efforts.

  Vellezerit Lleshi
 • 3. Rifat Berisha

  Rifat Berisha është rritur, edukuar dhe frymëzuar me këngën e Dukagjinit, e cila nga shekulli në shekull ka bërë lidhjen gjenetike të shartimit të këngës dhe melosit të Malësisë të Tropojës, Kukësit e Bajram Currit, duke e njëzuar atë me këngën e Dukagjinit, e cila ka gjetur shtrirje deri thellë në Anadrin e në Drenicë. Këngëtari i mirënjohur, R...
  Read more

  Rifat Berisha
 • 4. Salih Bajrami-Krasniqi

  Njëri ndër rapsodët më të mirë dhe më të njohur të Kosovës, Salih Bajrami-Krasniqi, i cili u lind më 1919 në fshatin Llashka Drenoc të Prekorupës komuna e Malishevës. Sipas pohimit të vetë Salihut ai filloi të këndojë qysh në moshën 6-7 vjeçare, kur babai i tij e mirrte me vete nepër dasma në ndeja e në ahengje të ndryshme.Në fillim përveç me babai...
  Read more

  Salih Bajrami-Krasniqi
 • 5. Xeni Dhe Sinani

  No biography found for Xeni Dhe Sinani
  We greatly appreciate your efforts.

  Xeni Dhe Sinani
 • 6. Vellezerit Çetaj

  Profesoret Vll. Çetaj, U linden ne Fsh,Trubohovce te Istogut me prej ardhje nga Isniqi te Komunes se Pejes, Xhemajli Jurist Profesor ne shkollen Ekonomike Ali Hadri, Hasani Historian ish Drejtor ne shkollen fillore Smajl Hajdari ne Pejë dhe profesor historie ne gjimnazin "Bedri Pejani" Pejë. Qysh si Nxenes prej klases se pare me Pende ne dore ...
  Read more

  Vellezerit Çetaj
 • 7. Dervish Shaqa

  Rapsod i shquar popullor dhe i njohur në të gjitha trevat shqiptare. Devish Shaqa deri në vitin 1956 jetoi në Kosovë, mirëpo në këtë vit ju deshtë të lëshonte Kosovën për shkak të përndjekjes nga aksioni i njohur "mbledhja e armëve" që ndërmerrte në atë kohë Sigurimi i Punëve të Brendshme i Jugosllavisë (UDB-ja) kundër shqiptarëve. Ai së bashku me ...
  Read more

  Dervish Shaqa
 • 8. Bijt E Sefes

  No biography found for Bijt E Sefes
  We greatly appreciate your efforts.

  Bijt E Sefes
 • 9. Qamili I Vogel

  Qamili i Vogël ishte këngëtar i muzikës popullore qytetare të kënduar në Gjakovë. I frymëzuar që nga rinia me muzikën tiranase ai u kthye në Kosovë dhe themeloi së bashku me Ymer Rizën,anembanë Kosovës, Shoqëri Kulturo-Artistike (SHKA). Me të kanë punuar shumë këngëtarë siç janë: Tahir Drenica, Mazllom Mezini, Bajrush Doda, Ismet Peja, Hashim Shala...
  Read more

  Qamili I Vogel
 • 10. Rizah Bllaca

  Rizah Bllaca, lindi më 6 nëntor 1918 në fshatin Bllacë të Komunës seë Suharekës dhe vdiq më 28 maj 1988 në Shtimje. Rizah Bllaca u varros në Ferizaj. Poezia popullore është vlerë e trashëguar e krijimtarisë poetike të një populli, e cila është ruajtur e zhvilluar duke u bartur ndër breza njerëzor. Shumë lIoje të këngëve, që lidhen me ritet e ndr...
  Read more

  Rizah Bllaca

:: TOP Rhapsody 45

» Full charts »

:: New Music Videos

» Full charts »

:: More Similar Artists

Loading...


Kalendari
22/01/2017
Happy Birthday Happy Birthday:
Ben Moody
Ben Moody
36 vjeç

This Week's Poll
   15-21 Janar 2017

A Bëjnë Bujë Këngët E Reja Të Unikkatilit?

  Fare

  Po

  Jo

  Aspak

  Shumë

  Jashtëzakonisht

Vote