A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Xhenc Bezhi

Tags: Xhenc Bezhi

Origin: Gjakovë    Residence:        Age: 56   Zodiac sign: ♏ Akrepi  
Xhenc Bezhi is a popular poet. Shkollën fillore dhe të mesme i kreu në qytetin e lindjes, ku diplomoi në Gjuhë dhe Letërsi në SHLP “BAJRAM CURRI”. Një kohë punoi në arsim dhe në teatrin e qytetit. Aktivitet e tij të pareshtura në lëvizjet e kohës shpejtë u bënë halë në sy për regjimin fashisoid dhe gjenocidial të çetnikëve serb ku fillojnë përndjekjet për eliminim. Prej vitit 92-93 migron në Austri ku jeton edhe sot. Me shkrime merret qysh në orët e hershme të rinisë, si nxën...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  2

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018