• March 8, 2021

Month: May 2020

  • Home
  • Ujkani: Në Kosovë po krijohet një qeverisje pa zgjedhje kundër vullnetit të shumicës absolute të qytetarëve

Ujkani: Në Kosovë po krijohet një qeverisje pa zgjedhje kundër vullnetit të shumicës absolute të qytetarëve

Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, ka reaguar në rrejtin e saj social facebok në lidhje me sondazhet e UNDP-së, transmeton “Bota sot”. Ujkani shprehët që nga ky sondazh mund…

Disa gënjeshtra që duhen çmontuar nga propaganda e Vetëvendosjes

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, që mbron parimin që Republika bazohet mbi shumicat parlamentare, ka një reagim të pritshëm të Vetëvendosjes dhe mbështetësve të saj, jo vetëm kundër…

Ja kur mund të thirret seanca për të votuar ‘Qeverinë Hoti’

Pas shpalljes së aktgjykimit nga Gjykata Kushtetuese ku iu dha drita e gjelbër Kuvendit për ta formuar Qeverinë e re pa shkuar vendi në zgjedhje, tani koalicioni ndërmjet Lidhjes Demokratike…

Qeveria vendos masa të reja të reciprocitetit ndaj Serbisë

Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës ka vendosur masa të reja të zbatimit gradual të reciprocitetit ndaj Serbisë. Në vendim thuhet se në marrëdhëniet tregtare me Serbinë, ndalohen dokumentet…

Qeveria në detyrë mbrëmë shkarkoi edhe një bord

Qeveria në detyrë mbrëmë ka shkarkuar Bordin e Drejtorëve të Kompanisë Rajonale e Ujësjellësit “Gjakova” Sh. A, raporton Express. Përmes një komunikate drejtuar mediave, Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se…

Gjashtë raste të reja me koronavirus në Kosovë

Sot më 30 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 220 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të…

Shpërthen gypi, një pjesë e Prishtinës mbetet pa ujë

Në orët e pasdites së sotme është dëmtuar gypi i ujit me diametër fi 100 mm në lagjen “Përroi i Njelmët” në Zonën Industriale, magjistralja Prishtinë – Fushë Kosovë. Kompania…

Reciprociteti i vënë Serbisë nga qeveria Kurti nuk po zbatohet

Mallrat që po vijnë nga Serbia në Kosovë nuk po i nënshtrohen reciprocitetit të plotë ashtu siç ishte proklamuar nga qeveria në detyrë. Autoritetet e Serbisë nuk i pranojnë dokumentet…

Lëkundje të forta tërmeti në Shqipëri

Që prej mëngjesit të sotëm raportohet se nuk janë ndalur lëkundjet e tërmetit në Korçë ku së fundmi është ndjerë një tjetër e fortë për të cilën mësohet paraprakisht se…

Pacolli thotë se shtëpia e tij në Hajvali dikur do të jetë në dispozicion të shtetit të Kosovës

Behgjet Pacolli ka bërë të ditur se shtëpia që e posedon në Hajvali një ditë do të jetë në dispozicion të shtetit të Kosovës. Këtë gjë ai e ka bërë…