• January 27, 2021

Month: July 2020

  • Home
  • LAJMI I FUNDIT: Tërmet në Shqipëri

LAJMI I FUNDIT: Tërmet në Shqipëri

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, një tërmet me magnitudë 3.9 është regjistruar në Korçë. Nisur nga të dhënat, të bëra publike prej Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja është…

Gjermania merr presidencën e BE-së

Sot e mërkurë, më 1 korrik, Gjermania merr përsipër presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tashmë ka përgatitur një plan të rimëkëmbjes ekonomike, për të ndihmuar BE-në…

Liberalizimi i vizave, sytë nga Gjermania

Gjermania mori sot kryesimin e Këshillit të Bashkimit Evropian duke ngjallur shpresa te reja te populli i Kosovës rreth liberalizimit të vizave. Ky proces ka ngecur pavarësisht se autoritetet në…

Zemaj thotë se situata me koronavirusin është nën kontroll, mohon se s’ka vende në Infektive

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka mohuar se në Klinikën Infektive nuk ka vend për pacientët me koronavirus. Sipas tij, situata me koronavirusin është nën kontroll. Gjatë inspektimeve nëpër kafiteritë…

Lul Raka shprehet i bindur: Nuk duhet të lejohet mbajtja e dasmave

Mikrobiologu Lul Raka është i bindur se nuk do të duhej të lejohej mbajtja e dasmave aktualisht në Kosovë. Thotë se me rritjen e numrit të të prekurve me Covid-19…

Paralajmëron Syla: Nëse nuk ka rritje të pagave, mjekët do të kalojnë në masa radikale

Dy nga sindikatat më të mëdha në Kosovë, ajo e Arsimit dhe ajo e Shëndetësisë, kanë paralajmëruar masa pas shfuqizimit të Ligjit për Paga, njëra ka paralajmëruar masa radikale kurse…