• September 26, 2020

Month: September 2020

  • Home
  • Vrasja e ish-ushtarit të UÇK’së në Drenas: Policia po e kërkon edhe një person

Vrasja e ish-ushtarit të UÇK’së në Drenas: Policia po e kërkon edhe një person

Në orët e mbrëmjes së kaluar është bastisur shtëpia e vëllait të Shaban Sylës. Për këtë rast tani janë deklaruar edhe nga Policia e Kosovës. Në përgjigjen e policisë dhënë…

Ramadani paralajmëron “përzierje të viruseve”, por thotë se Kosova është e përgaditur të përballet me valën e re

Drejtori i IKSHPK’së, Naser Ramadani ka siguruar se Kosova është përgaditur që të përballet me valën e re të koronavirusit. Ai mes tjerash paralajmëroi se mund të ketë përzierje të…

Fillimi i mësimit në Kosovë: Shkollat me dhoma të veçanta për nxënësit me simptoma

Ditë më parë, Ministria e Arsimit, pas takimit me institucionet e tjera shëndetësore, mori vendim që viti shkollor 2020/2021 të fillojë më 14 shtator 2020. Shtyrja e fillimit të vitit…

Naser Ramadani: Kosova e gatshme të pres valën e dytë të COVID-19

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë, Naser Ramadani, ka thënë se pandemia në vend është drejt normalizimit në kohën kur në gjithë botën ka rritje të rasteve…

Infektologu Sadiku jep lajmin e keq rreth COVID-19: Po hyjmë në një fazë të rrezikshme

Infektologu, Izet Sadiku ka folur për gjendjen aktuale pandemike me COVID-19, si dhe rrezikshmërinë e rritjes së numrit të rasteve në muajt e ardhshëm. Sadiku tha se në muajin korrik…

Një 80 vjeçar humbet në Prishtinë, kërkohet ndihmë për ta gjetur

Enver Bërkolli, 80 vjeçar, ka humbur. Familjarët e tij nuk po mund të kontaktojnë me të. Ai për herë të fundit është parë tek shkolla “Elena Gjika” në Prishtinë rreth…

Ja kur duhet të bartet maska

Në Fletëparaqitjen për kundërvajtje te përshkrimi i kundërvajtjes shkruan: “I njëjti gjat vozitjes nuk kishte të vendosur maskën mbrojtëse ndaj COVID-19”. Gjoba është shqiptuar nga Policia në rajonin e Gjilanit,…

Ja në cilat raste vret koronavirusi

Një studim italian i publikuar në revistën e njohur mjekësore “Lancet” shkruan se Covid-19 është më vdekjeprurës nëse shkakton dëmtim të dyfishtë të mushkërisë. Kjo do të ndihmojë mjekët dhe…

Habitet infermierja e QKUK’së: Brenda 24 orëve merr dy rezultate të ndryshme për koronavirus

Infermierja e QKUK’së, Shqipe Kadriu ka marrë dy rezultate të testin për koronavirus, njëherë pozitiv e më pas negative, Lajmin e ka bërë të ditur vet ajo përmes një shkrimi…

Gruaja në Indi kërkon divorc: S’kam nevojë për një burrë që pajtohet me mua për gjithçka

Gruaja e paidentifikuar nga Sambhal, shteti federal Uttar Pradesh, kohët e fundit bëri thirrje në një gjykatë të sheriatit për të kërkuar një divorc nga burri i saj me të…