• August 15, 2020

Ekonomi

  • Home
  • Gjermania është shumë afër njohjes së patent shoferëve të Kosovës – Konkretisht këto janë kategorit që do të kenë drejtë vozitjes në Gjeramni

Gjermania është shumë afër njohjes së patent shoferëve të Kosovës – Konkretisht këto janë kategorit që do të kenë drejtë vozitjes në Gjeramni

Gjermania shumë shpejt pritet që të njoh patent shoferët e lëshuara nga shteti i Kosovës. Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se nënshkrimi i sotëm i memorandumit mes MPB-së dhe…

Ish-ushtari i UÇK-së: Do i largoj fëmijët nga Kosova – jetoj veç prej kanaçeve

Fotoja e tij bëri xhiron e botës, megjithatë 21 vite me pas, vetarani i UCK-së shprehet i zhgënjyer me trajtimin dhe mbështetjen e marrë nga shteti teksa të ardhmen e…

Turqia zbulon ilaçin që lufton COVID-19

Shkencëtarët turq kanë prodhuar ilaçin e parë të sintetizuar, prodhim vendor që do të përdoret kundër koronavirusit të ri (COVID-19), tha sot ministri turk i Teknologjisë dhe Industrisë, Mustafa Varank,…

Maqedonia e Veriut: Nga 9 mijë denarë në bankë të papunëve, nga 3 mijë të rinjve nën 16 vjeç

Shkup – Sot do të transferohen 28 milionë euro mjete për kartelat pagesore vendore drejt bankave, ndërsa tashmë prej nesër pritet të jepen kartelat e para pagesore vendore, paralajmëroi ministrja e…

Ministrja e Financave jep lajmin e mirë: Po konsultohemi me Trustin që t’i lejojnë qytetarët të tërheqin deri në 10% të kursimeve

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se Qeveria është duke diskutuar me Trustin Pensional të Kosovës që të lejohet tërheqje deri në 10% të…

Nga Pakoja Emergjente janë paguar 65.6 milionë euro, bizneset kërkojnë të ndahet edhe pjesa e dytë e mjeteve të zotuara

Me propozimin e Ministrisë së Financave dhe Transfereve, qeveria e kaluar e udhëhequr nga Albin Kurti kishte miratuar Pakon Emergjente Fiskale. Në kuadër të këtij fondi ishin paraparë që të…

Paralajmërohen protesta para Komunës së Prishtinës, kjo është arsyeja!

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës do të protestojë para Komunës së Prishtinës, në shenjë pakënaqësie për moskrijimin e kushteve për punë Kjo është bërë e ditur përmes…

Abrashi: Kosova rihap aeroportin brenda dhjetë ditësh

Ministri i Infrastrukturës në Qeverinë e Kosovës, Arban Abrashi, tha se pret që fluturimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” të rinisin brenda dhjetë ditësh. Ato janë ndërprerë qysh…

Pse nuk i morën 170 euro 20 mijë punëtorë nga sektori privat?

Kompania Rajonale e Ujësjellësit KRU “Prishtina”, ka bërë të ditur se ka lansuar platformën e faturës online, përmes së cilës mund ta bëjnë pagesën online. Ende nuk dihet se kur…

Fillon faza e tretë e lehtësimit të masave ndaj pandemisë COVID-19

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur një ditë më parë ka vendosur për fillimin e fazës së tretë të lehtësimit të masave ndaj pandemisë COVID-19, duke shfuqizuar kështu vendimin…