• August 15, 2020

Ekonomi

  • Home
  • Kurti: Nëse Serbia i shton barrierat, ne do të kundërpërgjigjemi

Kurti: Nëse Serbia i shton barrierat, ne do të kundërpërgjigjemi

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka mbajtur sot një konferencë për media, me ç’rast ka prezantuar hapjen e fazës së tretë të masave parandaluese kundër përhapjes së Covid-19. I pyetur…

Këta janë punët që paguhen më së shumti në Kosovë dhe që vazhdimisht kërkohen puntorë

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar raportin për nivelin e pagave për vitet 2012-2019. Sipas këtij raporti, paga mesatare bruto në Kosovë gjatë vitit 2019 ishte 602 euro. Kjo…

Produktet nga Serbia rikthehen në tregun e Kosovës

Produktet e prodhuara në Serbi janë rikthyer në tregun e Kosovës, që kur Qeveria në detyrë e Kosovës ka zëvendësuar taksën 100 për qind për produktet serbe, me masat reciproke…

Këto klasa mund të fillojnë mësimin për dy javë

Disa vende evropiane kanë filluar rihapjen e shkollave pas lehtësimit të masave parandaluese kundër pandemisë së koronavirusit. Por, Kosova ende nuk ka një datë për rikthimin e mundshëm të nxënëseve…

Hoti: Kemi nisur mobilizimin e fondeve për rimëkëmbje ekonomike

Kandidati për kryeministër nga LDK-ja, Avdullah Hoti përmes një statusi në Facebook ka folur për gjendjen e krijuar pas pandemisë Covid-19. Hoti ka thënë se pandemia ka shkaktuar shok ekonomik,…

Bie për 34.4% importi në Kosovë krahasuar me periudhën e njëjtë të 2019’s

Tregtia e jashtme ka pësuar goditje të ndjeshme si pasojë e bllokimit të shumë aktiviteteve ekonomike gjatë pandemisë. Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, importi për muajin prill ka pësuar…