• December 4, 2020

Lajme

  • Home
  • Mustafa paralajmëron AAK’në: Nëse kushtëzoni koalicionin me Presidentin, shkojmë në zgjedhje

Mustafa paralajmëron AAK’në: Nëse kushtëzoni koalicionin me Presidentin, shkojmë në zgjedhje

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka folur për çështjen e zgjedhjes së presidentit të vendit. Ai tha se ky post nuk mund të zgjidhet pa u konsultuar…

“Rrufeja e dytë” godet OVL-UÇK’në: Dosje të tjera na erdhën sot në zyrë

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati ka deklaruar se materiale të tjera janë dorëzuar sot në zyrat e OVL-së në UÇK-së. Në një konferencë për…

A do të ketë në vjeshtë valë të re të koronavirusit në Kosovë?

Gjatë muajit shtator në Kosovë, është shënuar një rënie e lehtë e të infektuarve me koronavirus, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Muaji korrik e gusht ka qenë kulmi i të…

Pse po heshtë Policia e Kosovës edhe pas “dosjes 2” në zyrat e OVL-UÇK-së?

Sot, për herë të dytë në zyrat e OVL-UÇK-së, kanë mbërritur dosje sekrete të Gjykatës Speciale.  Kjo është bërë e ditur me anë të një konference për media nga Kryesia…

Sot në Bruksel mbahet takimi i radhës Kosovë-Serbi

Sipas tij, kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq kanë rënë dakord që ekipi negociator të ndjekë këto tema. “Të dyja temat janë shumë komplekse, për…

Parashikimi i motit për sot.

Parashikimi i motit për sot. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se situatë e ngjashme meteorologjike do të vijojë edhe përgjatë ditës, përjashtuar vranësirat e pjesshme të cilat më…

Mosanëtarësimi i Kosovës në Interpol, hendikep në luftimin e terrorizmit

Në marrëveshjen e Uashingtonit, Kosova është zotuar se do ta shpallë Hezbollahun organizatë terroriste dhe t’i përmbushë në tërësi masat për të kufizuar operacionet dhe aktivitetet financiare të saj. Por,…

Ramadani: Situata epidemiologjike në Kosovë – më e mira në rajon dhe Evropë

Drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani ka thënë se situata epidemiologjike javëve të fundit është më e mira në rajon dhe në Evropë. Ai tha që situata është e kënaqshme, pasi…

Kryeministri izraelit të martën i drejtohet me një mesazh popullit të Kosovës

Dy javë pas takimit dhe marrëveshjes së Washingtonit, në të cilën u përfshi edhe njohja mes Kosovës e Izraelit dhe vendosja e ambasadës së shtetit kosovar në Jerusalem, Kryeministri i…

​VV e PDK me qëndrime të njëjta: Do ta kundërshtojnë me çdo mjet demokratik mini-Shengenin

Dy partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës po kundërshtojnë̈ ashpër ndryshimin e qëndrimit të qeverisë Hoti për “mini-Shengenin” Ballkanik. Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës, po vlerësojnë se kjo…