• March 2, 2021

Lajme

  • Home
  • Kurti i “ëmbëlson” me bakllava policët dhe punonjësit e qeverisë!

Kurti i “ëmbëlson” me bakllava policët dhe punonjësit e qeverisë!

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti për nder të Fitër Bajramit, në fillim të orarit të punës, priti dhe i shërbeu me ballkava zyrtarët që punojnë në ndërtesën e Qeverisë. Atyre…

“Kushtetuesja duhet t’i jap të drejtë shumicës parlamentare”

Gjykata Kushtetuese duhet që brenda 3 ditëve të ardhshme të vendosë për dekretin e Presidentit të vendit për mandatarin e ri për formimin e qeverisë. E njohësi i çështjeve politike…

Veseli: S’do ndalem se angazhuari për themelimin e Tribunalit për dënimin e krimeve serbe

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka përkujtuar gjenocidin e 26 majit të 1999-të në “Lagjen e Trimave” në Prizren, ku u vranë 27 civilë shqiptarë. Siç shkroi Veseli, kjo ishte…

Kurti: Nga Kushtetuesja presim vetëm interpretim

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, thotë se pret nga Gjykata Kushtetuese një verdikt final lidhur me mandatarin, duke u bazuar në nenin 112, që sipas tij, vetëm ta interpretojë vendimin.…

Thaçi thotë se s’merr pjesë në negociata që udhëhiqen nga Lajçaku

Thaçi thotë se s’merr pjesë në negociata që udhëhiqen nga Lajçaku Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, që është i zëshëm në kritikat ndaj përfaqësuesit të posaçëm të BE-së për dialogun…

Hoti: Kemi nisur mobilizimin e fondeve për rimëkëmbje ekonomike

Kandidati për kryeministër nga LDK-ja, Avdullah Hoti përmes një statusi në Facebook ka folur për gjendjen e krijuar pas pandemisë Covid-19. Hoti ka thënë se pandemia ka shkaktuar shok ekonomik,…

Thaçi: Kurti erdhi me yryshin për të më shkarkuar, por i pata thënë që do të ikë para meje

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në një konferencë për media e ka cilësuar kryeministrin në detyrë, Albin Kurti, si uzurpues të institucioneve të Republikës së Kosovës meqë, sipas…

Kurti sërish deklarohet rreth vendimit të Kushtetueses: Flet për disa ‘dëshira’ të Presidentit

Kryeministri në largim, Albin Kurti, ka thënë se duhet të respektohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese, mirëpo sipas tij, Presidenti Hashim Thaçi po përshkruan ‘dëshira’ të tij si fakte Kështu tha…

Presidenti flet për deklaratat lidhur me shkarkimin e tij: U kam thënë se do të shkojnë para meje

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se e ka theksuar edhe më herët se Qeveria Kurti do të largohet para presidencës. Kështu tha ai në një konferencë për media…

Kurti thotë se këtë javë vendoset për hapjen e kufirit me Shqipërinë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti u shpreh se këtë javë do të merret vendimi për hapjen e kufirit me Shqipërinë. Kurti tha se ky vendim do të bazohet…