• February 28, 2021

Pse disa njerëz që nuk janë infektuar me COVID-19, tashmë mund të jenë imun ndaj këtij coronavirusi

Sistemet imune të disa njerëzve që nuk kanë qenë të ekspozuara ndaj coronavirusit mund të kenë një familjaritet me patogjenin – ndoshta ndihmojnë për të zvogëluar ashpërsinë e sëmundjes nëse…

Reshitaj: Për Kosovën 24 orët e fundit ishin ditë zie, humbën jetën 16 qytetarë nga Covid-19!

Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj tha se për Kosovën 24 orët e fundit ishin ditë zie, pasi me numër rekord humbën jetën 16 qytetarë të vendit nga përballja me virusin…

COVID-19 në Kosovë/ 3429 raste aktive, 212 të vdekur dhe 393 pacientë të hospitalizuar

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe 258 raste të reja me koronavirus. në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 480…

Belegu: Tri shtatzëna dhe një lehonë me COVID-19 po trajtohen në Klinikën e Gjinekologjisë

Gjinekologia Flora Belegu thotë për RTV Dukagjinin se nga sot në Klinikën e Gjinekologjisë është krijuar një repart operativ i ndarë që do të trajtojë edhe pacientët me COVID-19. Belegu…

Imunologu kosovar: Kosova të luftojë COVID-19 me plazmën e gjakut të të shëruarve, shumë shtete po e aplikojnë këtë metodë

Imunologu Hakif Hoxha thotë për RTV Dukagjinin se luftimi i viruseve përmes metodës së plazmës së gjakut të personave që tashmë e kanë kaluar virusit. Hoxha thotë se në shumë…

Vdes një e prekur me COVID-19 në Klinikën e Mjekësisë Sportive (VIDEO)

Sot rreth orës 19:00 ka ndërruar jetë një grua e infektuar me COVID-19 në Klinikën e Mjekësisë Sportive. Lajmin e ka konfirmuar anesteziologu Muharrem Krasniqi në një lidhje direkte në…

‘Hajni amatore’ në Prishtinë: Vjedh telefonin dhe e harron kuletën në mobilshop

Një hajni amatore ka ndodhur sot në një mobilshop në Prishtinë, pasi që personi që vjedh një telefon e harron kuletën brenda lokalit.  Një vjedhje e një telefoni ka ndodhur…

Lul Raka: Jemi në dritën e kuqe të pandemisë – më keq s’kemi qenë (VIDEO)

Mikrobiologu Lul Raka ka thënë se me rritjen e numrit të të infektuarve me Covid-19, Kosova është në dritën e kuqe të pandemisë dhe se më keq nuk ka qenë…

Ramabaja: Thaçi dhe Veseli kanë shkruar dhe zgjeruar akuzën ndaj meje (VIDEO)

I akuzuari në rastin “Syri i Popullit”, Sadri Rambaja ka thënë se presidenti i vendit, Hashim Thaçi, dhe kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, kanë shkruar akuzë ndaj tij për rastin…

Pronarët e pishinave protestojnë kundër mbylljes së tyre

Disa pronarë të pishinave të ndryshme në Kosovë sot kanë dalë të protestojnë në Pikën Kufitare në Morinë pasë mbylljes së tyre nga inspektoratet. Përfaqësuesi i këtyre protestuesve, Diamant Paqarizi,…