• August 14, 2020

LUL RAKA: IZOLIMI TOTAL OPSION I FUNDIT

Rreth situatës së përhapjes së serishme të virusit Covid-19, ka folur përsëri mikrobiologu Lul Raka, i cili nga thënë se rikthimi i izolimit total duhet të jetë opsion i fundit,…

Vajza e Ismail Kadaresë zgjidhet zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB

Shqipëria është zgjedhur për rolin e zv/Presidentit për Sesionin e 75-të të Asamblesë së Përgjithshme në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB). Këtë pozicion e merr ambasadorja e Shqipërisë në…

Zyrtari i LDK-së: Presidenti Rugova kishte propozuar themelimin e Prokurorisë Speciale në Kosovë gjatë vitit 2004

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, Naser Rugova thotë se Kosova  është kërcënuar nga ambasadorët e huaj kur është tentuar shfuqizimi i Specialja. Rugova në “Debat Plus” në RTV…

Gjakovari bëhet kinse e kanë rrëmbyer ky ishte qëllimi

Një person është arrestuar dje në Gjakovë, pasi ka inskenuar një situatë kinse është rrëmbyer, me qëllim të përfitimit të parave nga familja e tij. Pas intervistimit, me vendim të…

Cakaj akuzon VV-në: Ka pasë agjendë për thellim të hendekut në mes të Kosovës dhe Shqipërisë

Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë, Gent Cakaj, duke folur për akuzat që i janë bërë për angazhim në ndarje të Kosovës, ka thënë se në Kosovë ka mbidozë…

Ministri Zemaj dhe inspektorët komunal, largojnë nga kafiteritë qytetarët që nuk po respektojnë masat ndaj Covid-19

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, bashkë me Inspektorët komunal të Komunës së Prishtinës kanë dalur për të inspektuar kafiteritë, për të parë nëse po respektohen masat për mbajtjen e distancës…

Kroacia heq masën e vetëizolimit 14 ditorë për kosovarët

Kroacia e ka hequr masën e vetizolimit 14-ditëshe, për personat që hyjnë nga Kosova, Bosnje dhe Hercegovina, Serbia dhe Maqedonia e Veriut. Ministri i Brendshëm i Kroacisë, njëherësh kreu i…

LAJMI I FUNDIT: Tërmet në Shqipëri

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, një tërmet me magnitudë 3.9 është regjistruar në Korçë. Nisur nga të dhënat, të bëra publike prej Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja është…

Gjermania merr presidencën e BE-së

Sot e mërkurë, më 1 korrik, Gjermania merr përsipër presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tashmë ka përgatitur një plan të rimëkëmbjes ekonomike, për të ndihmuar BE-në…

Liberalizimi i vizave, sytë nga Gjermania

Gjermania mori sot kryesimin e Këshillit të Bashkimit Evropian duke ngjallur shpresa te reja te populli i Kosovës rreth liberalizimit të vizave. Ky proces ka ngecur pavarësisht se autoritetet në…