• June 13, 2021

Revoltohet një besimtar me vendimin e Tërnaves: I ofendon qytetarët, thotë se myslimanët janë të vetmit që japin jetën për Allahun

Një qytetar besimtar është shfaqur i revoltuar para disa qendrave tregtare në Prizren, duke ofenduar njerëzit që po iu vjen era ‘mërrcinë, lopë dhe qen’. Ai gjithashtu e ka kritikuar…

Vërshohet njëra ndër rrugët kryesore në Ferizaj: Veturat qarkullojnë me vështirësi nga uji i madh

Shi i madh ka rënë në qytetin e Ferizajt, ku për pasojë edhe njëra ndër rrugët kryesore aty është vërshuar, madje edhe veturat e kanë problem qarkullimi Gjatë ditës së…

Ekskluzive: Kështu vjen oksigjeni nga Serbia në Kosovë, përdoret për pacientë me COVID-19

Oksigjeni për pacientët të cilët janë të shtrirë në QKUK si pasojë e Covid-19, po vjen nga Serbia. Këtë e dëshmojnë edhe pamjet që janë xhiruar sot në Mitrovicë dhe…

Neuropsikiatri Afrim Blyta, letër të hapur liderëve për gjendjen në Kosovë – e përfundon me “Turpi ju mbuloftë!”

Dr. Afrim Blyta, profesor i Neurologjisë, Psikiatrisë dhe Psikologjisë Mjekësore, Fakulteti i Mjekësisë Prishtinë u është drejtuar me një letër të hapur liderëve politikë në Kosovë. Përmes letrës së tij,…

Nga java e ardhshme kosovarët që kthehen në Gjermani e kanë obligues testin për COVID-19

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka bërë të ditur për vendimet e reja që ka marrë shteti gjerman. Ambasada e Kosovës në Gjermani iu ka bërë thirrje të gjithë atyre…

15 të vdekur nga koronavirusi brenda ditës, shkon në 227 numri i përgjithshëm i viktimave në Kosovë

Në tërë Kosovën janë 227 persona që kanë humbur betejën me koronavirusin. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë ndërruar jetë 15 persona nga koronavirusi. Kështu ka bërë…

Gjermania mirëpret marrëveshjen Kosovë-EUROPOL, ripërsërisin përkrahjen për liberalizimin e vizave

Sundimi i Ligjit, luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit është një prej fushave në të cilën Kosovës po i kërkohet një punë më e madhe, meqë aspekti i sigurisë…

Lëvizje të pakta ditën e Kurban Bajramit në sheshet e Prishtinës

Sot kur në të gjithë botën besimtarët myslimanë kremtojnë festën e Kurban Bajramit sheshet e Prishtinës nuk janë të mbushur me shumë njerëz. Një pamje jo e zakonshme për kryeqytetin…

Zbulohet arsyeja e humbjes së shijes nga COVID-19

Humbja e shijes është një nga simptomat më të zakonshme dhe më të hershme të COVID-19, dhe një grup shkencëtarësh amerikanë pretendojnë se kanë gjetur shkakun e këtij fenomeni. Sipas…

Infermierja e Pulmologjisë: Kemi mungesë të dorëzave dhe manteleve mbrojtëse

Infermierja Ariana (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) kujdeset për reth 30 pacientë me COVID-19, sëmundjen që e shkkaton koronavirusi, në Klinikën e Pulmologjisë në…