• June 13, 2021

Krasniqi: Qindra pacientë në spitalet tona po kalojnë momente të vështira në përballje me COVID-19

Drejtori i SHSKUK-së, njëherit infektolog, Valbon Krasniqi, ka bërë apel tek qytetarët që për festën e Bajramit t’i respektojnë drastikisht masat kundër përhapjes së koronavirusit. Krasniqi me anë të një…

Ky është “ Albini i vogël”. Si dhe pse i mbeti ky epitet

Albin Kurti , përveç veprimtarisë së tij politike , ka bërë që të jetë bindës dhe mjaft domethënës edhe me fjalimet e tij, aq sa ka bërë që të rinjtë…

Kosovarët ia mësyjnë detit për bajram. A nuk ka virus atje?

Sot besimtarët myslimanë kudo në botë festojnë festën e Kurban Bajramit. Por, kjo festë ata i gjeti në mes të pandemisë COVID-19, njësoj si edhe Fiter Bajrami. Në Kosovë madje…

Rrëfimi i plakut nga Prishtina, që për herë të parë në jetë nuk u lejua ta falë namazin e Kurban Bajramit në xhami

Myslimanët anembanë botës sot kremtojnë njërën nga festat kryesore të islamit, atë të Kurban Bajrami. Për shkak të pandemisë COVID-19 dhe rrezikut të përhapjes, falja e namazit të kësaj feste…

NAMAZI I BAJRAMIT U KRYE NË SOFJE TË HAGIA TË STAMBOLLIT PËR HERË TË PARË NË 86 VJET

Më parë, për shkak të pandemisë së koronavirusit në këtë objekt dhe rrethinës së saj, zona ishte pastruar dhe dezinfektuar në prag të Kurban Bajramit, raporton portali boshjnak “Vijesti.ba”. Që…

Fillimisht tenton ta vjedhë një lokal, pastaj rrahet me pronarin dhe policët

Një person në lagjen Dardania në Prishtinë ka tentuar ta vjedhë një lokal,   Pas lajmërimit nga pronari i lokalit për rastin, Policia ka arritur ta identifikon të dyshuarin dhe gjatë…

Radhë të gjata në dogana, pushuesit nga Kosova festojnë Bajramin në bregdetin shqiptar

Fundjava ka ardhur sërish dhe si ndodh gjatë verës njerëzit dynden drejt plazhit për të kaluar disa momente nën rrezet e diellit. Edhe këtë fundjavë një numër i madh qytetarësh…

Urimi emocionues i IKSHPK-së- Le të shpërndajmë sot dashuri, mirëkuptim, respekt e kujdes, të mos shpërndajmë virus, dhimbje e lot!

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka uruar të gjithë besimtarët për festën e Kurban Bajramit. Nga IKSHPK bëhet thirrje të festohet me buzëqeshje dhe afër në shpirt por larg me…

Festa e Kurban Bajramit: Në Kukës besimtarët ‘harrojnë’ COVID-in, pa distancë e maska

Besimtarët myslimanë në Shqipëri festojnë sot Kurban Bajramin. Kremtimi i kësaj feste kanë nisur që në orët e para të mëngjesit, kur besimtarët myslimanë iu drejtuan xhamive për të falur…

Lajmërohet Armend Zemaj: Gjendja është kritike, festoni në shtëpi

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ua ka uruar besimtarëve mysliman festën e Kurban Bajramit. Zemaj me anë të një potimi në Facebook, ka thënë se sot të gjithë do të…