• February 28, 2021

39 vetëvrasje, 157 vdekje të dhunshme: Publikohet raporti i vitit nga ASK’ja

Vitin që lamë pas 10.560 kosovarë kanë vdekur, ku nga këto vdekje 39 ishin vetëvrasje ndërsa vdekje të dhunshme në vitin 2019 janë raportuar gjithsej 157 raste, shkruan Gazeta Metro.…

​10 e 560 kosovarë vdiqën gjatë vitit 2019: Këto tri qytete kishin më së shumëti viktima

Gjatë vitit 2019 në Kosovë kanë vdeur 10.560 qytetarë të Kosovës, ku më së shumti viktima u shënuan nga Prishtina, Prizreni dhe Peja, shkruan Gazeta Metro. Vetëm në Prishtinë brenda…

Ministri Likaj arsyeton zv/ministrin pa fakultet: Në njërin kolegj e ka notën mesatare 9

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, është përgjigjur në pyetjet e deputetëve sa i përket emërimit të zëvendësministrit i cili është ende studentë. Likaj tha se atë e ka…

Bloomberg: Akuzat e krimit të luftës fundosin përpjekjen e SHBA-së për të rinisur bisedimet Kosovë-Serbi

Aktakuza ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe ish-kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli nga Prokuroria Speciale kanë marrë jehonë në gjitha mediat ndërkombëtare. Media amerikane, “bloomberg” ka shkruar për pengesën…

Premierë : “Tradita” nga Samir Shabani dhe Cuki Vogel (Foto-Video)

Muzika Popullore Shqiptare, përbën një ndër pasuritë më të ç’muara të vendit. Muzika popullore bënë një jetë aktive edhe sot, ndërkohë që gjurmët e saj janë që nga lashtësia. K’ur…

Ibrahim Berisha: Vuçiq para 4 ditësh paralajmëroi dështimin e takimit në Uashington

Profesori universitar, Ibrahim Berisha, ka folur për zhvillimet e fundit në vend, edhe pse nuk e ka përmendur aktakuzën që u ngrit dje ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të…

Aktakuza kundër Thaçit e Veselit në dorën të një gjykatësi francez të Speciales

Prokuroria e Specializuar e Hagës gjatë ditës së djeshme lëshoi një komunikatë për media, nga ku bëri të ditur se ka përpiluar një aktakuzë kundër presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi…

Hoti: Qeveria beson se lufta e popullit të Kosovës dhe UÇK-së ishte e drejtë

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka reaguar pas aktakuzave të Speciales ndaj presidentit, Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli. Përmes një postimi në Facebook, Hoti ka thënë se…

Polici i Kosovës i gëzohet aktakuzës së Thaçit e Veselit nga Gjykata Speciale

Gëzim Krasniqi, rreshter në Policinë e Kosovës ju është gëzuar lajmit të ngritjes së aktakuzës nga Gjykata Speciale ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së, Kadri Veseli. Kraniqi i…

Thaçi anulon vizitën në Washtington, Kosovën e përfaqëson Hoti

Përfaqësuesi special i SHBA-së në dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka thënë se presidenti Hashim Thaçi e ka njoftuar atë për anulimin e takimit të 27 qershorit në Washington. Në një…