• February 27, 2021

Kosovarët fillojnë rezervimin në restorante

Organizimi i dasmave dhe ahengjeve të tjera familjare në Kosovë do të lejohet nga data 1 korrik. Për shkak të pandemisë COVID-19 nuk ishte lejuar organizimi i dasmave dhe ahengjeve…

IKSHKP e thotë fjalën e fundit për dasmat

Mbrëmë zyrtarë të qeverisë kanë konfirmuar se nga data 1 korrik do të hapen të gjitha restorantet ku organizohen dasmat. Këngëtarët që protestuan javëve të fundit për lejimin e dasmave…

Mbyllet sërish Evropa, virusi shpërthen kudo

Shumë vende në Europë i zbutën masat kufizuese në luftë kundër virusit Corona. Por në të njëjtën kohë pandemia ka shpërthyer në disa vatra. A duhet të vihet alarmi e…

Universiteti i Prishtinës e konfirmon: Zëvendësministri ende student

Zëvendësministri i Arsimit, Driton Bardheci ende nuk ka diplomuar në nivelin Bachelor. Këtë e ka konfirmuar për   Fakulteti e Inxhinierisë Mekanike në Universitetin e Prishtinës, ku Bardheci vijon studimet. FIM…

Gjermania njeh shkollimin profesional të Kosovës (Lexo detajet)

Nga muaji mars 2020, ka hyrë në fuqi ligji i ri i shtetit Gjerman për mundësitë e reja të marrjes së vizave. Ky ligj i ka dhënë përparësi personave që…

Kaq para ka nda mërgata për Kosovën për ta luftuar Covid-19

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami në seancën e sotme të Kuvendit ka folur për fondet e dërguara nga mërgata në Kosovë si ndihmë për luftimin e koronavirusit. Bajrami ka bërë…

Komuna që ka shënuar më së shumti viktima nga koronavirusi në Kosovë

Komuna e cila është e para për nga numri i vdekjeve nga koronavirusi në Kosovë është Prizreni, e cila deri tani ka shënuar pesë viktima. Pas Prizrenit, e dyta është…

Avokati i njohur shqiptar reagon pas shkarkimit të Vjosa Osmanit nga LDK, përmend skenarët e frikshëm që po përgatiten për Kosovën

Lidhja Demokratike e Kosovës ka vendosur ta shkarkojë Vjosa Osmanin nga postet e saj në këtë parti. Osmani ishte pjesë e anëtarësisë së kryesisë së LDK-së dhe nënkryetare e saj,…

Pakoja Emergjente/ Ministria e Financave sapo doli me njoftimin e papritur!

Mosratifikimi i Marrëveshjeve Ndërkombëtare në Kuvendin e Kosovës mund të rrezikojë ekzekutimin e mjeteve financiare nga Pakoja Emergjente Fiskale. Kjo sipas Ministrisë së Financave do të ndikojë në funksionimin e…

Vjosa Osmani e ka seriozisht, E shokon Isa Mustafen me kete vendim

Për arsyje te panjohura per ne, kryetari i LDK-se Isa Mustafa eshte duke punuar kunder interesave te votuesve, kunder interesave te popullit dhe pro interesave te presidentit Thaci. Kjo eshte…