• June 13, 2021

Aktivistet e Vetëvendosjes kërcënojnë me kallje zyrës së Presidentit dhe Gjykatës Kushtetuese

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Gëzim Murati duket se e ka pritur me frustrim të madh vendimin e Gjykatës Kushtetuese e cila i jep mundësinë partisë së dytë, LDK-së për formimin…

“Vendimi i Kushtetueses është politik – ne do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias”

Nënkryetarja e lëvizjes Vetëvendosje Arbërie Nagavci është deklaruar për media pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese lidhur me çështjen e dekretit të presidentit të vendit Hashim Thaçi, për mandatimin e Avdullah…

Militanti i VV’së bën thirrje që të digjen zyra e Presidentit dhe Gjykatës Kushtetuese

Një aktivist i Vetëvendosjes, përmes rrjeteve sociale, ka kërcënuar me kallje të zyrës së presidentit Hashim Thaçi. Ky kërcënim ka ardhur sot, një ditë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese pro…

Kurti për vendimin e Kushtetueses: I padrejtë dhe i papranueshëm, hapat tjerë politik bëhen të ditur në ditët e ardhshme

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese është i papranueshëm. Ai përmes një postimi në Facebook, ka thënë se ky vendim është përtej imagjinatës e…

Veton Surroi komenton vendimin e Kushtetueses me një thënie nga Pablo Nuredu

Publicisti Veton Surroi, ka komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese, lidhur me dekretin e presidentit Thaçi, shkruan Gazeta Blic. Ai ka zgjedhur që këtë ngjarje, ta komentoj përmes një thënie të…

Mustafa: Besoj se VV’ja nuk do t’i bllokon zyrat, është praktikë e vendeve afrikane

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar se gjithçka gati është nga ana e partisë së tij dhe partive të koalicionit për formimin e Qeverisë Hoti.. I…

KDI: Të gjitha palët të respektojnë aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese

Instituti Demokratik i Kosovës ka bërë thirrje të respektohet vendimi i djeshëm i Gjykatës Kushtetuese lidhur me çështjen e mandatarit të Qeverisë dhe u ka kërkuar të gjitha palëve që…

Ish-ministri i LDK-së: Loja mbaroi

Pas vendimit të mbrëmshëm të Gjykatës Kushtetuese që doli pro dekretit të Presidentit Thaçi, komentet në rrjetet sociale kanë vërshuar. Astrit Haraqija, ish-ministër i Kulturës nga Lidhja Demokratike e Kosovës…

Thaçi: Kushtetuesja konfirmoi formimin e Qeverisë së re, vullnetin e qytetarëve nuk e përfaqëson vetëm një parti

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka folur para medieve një ditë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese ku është interpretuar ligjshmëria e dekretit për mandatarin. I pari i shtetit ka thënë se…

Haxhiu: Nga paracetamoli, maska e deri në qese të kufomave është vjedhur në pandemi

Anëtari i Komisionit Parlamentar për Shëndetësi, deputeti i Partisë Demokratike, Bekim Haxhiu ka deklaruar se hajnia në tendere nga ministria e Shëndetësisë ishte shumë e madhe, shkruan Gazeta Metro. Haxhiu…