• January 20, 2021

Tërmkolli: Hapja e xhamive po bëhet për vota

Ish-deputetja e LDK-së Melihate Tërmkolli, thotë se politikanët tanë nuk e kanë këta hallin as të shtetit, as të kulturës, as të fesë, kanë veç hallin e votës. Këto komente…

BE për Kosovën: Lajçak nuk flet në emër të Sllovakisë, por të 27 vendeve anëtare të Unionit

Emërimi i Miroslav Lajçak si i Dërguar i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi nuk është pritur mirë në Kosovë. Përveç Lajçak, as emërimi i Josep Borell…

Vdes Sejdi Smajli nga Lipjani që kërkoi ndihmë për shërim jashtë vendit

Sejdi Smajli, i riu nga Lipjani i cili ishte i sëmurë me Leukemi Akute ka vdekur sot. Ka disa javë që i riu ka kërkuar ndihmë për shërim në Turqi,…

FSK-ja synon të pajiset me katër helikopterë

Ushtrimet i kanë obligim për çdo mëngjes. Edhe trajnimet me armë të gjata i kanë të shpeshta. Ushtria e Kosovës është e pajisur me këto armë automatike, por duket se…

Shpërblehet pasi u rikthye në parti e vjetër: Emërohet drejtoresh në Suharekë

Besa Kuqi, sot ka marrë një lajm shumë të mirë nga kryetari  i Suharekës, Bali Muharremaj, ajo është emëruar si Drejtoresh e Shëndetësisë dhe Mirëqenie Sociale në këtë komunë. Besa…

Gjermania po planifikon rihapjen e kufijve me 31 vende

Gjermania ka thënë se ka vënë nën kontroll përhapjen e koronavirusit. Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15…

Vazhdon përgatitja për protesta: Shtohen pikat e kuqe në shesh, policia as që i pengon

Dëmtim i pronës publike llogaritet si vepër penale, mirëpo disa aktivistë të cilën nuk janë identifikuar se kush janë po vazhdojnë ngjyrosjen e sheshit me pika të kuqe. Përgatitja për…

Osmani në takim me ambasadoren e Finlandes: Dialogu Kosovë-Serbi duhet të jetë me parime

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, priti sot ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Pia Stjernvall, ku kanë diskutuar procesin e dialogut të ardhshëm, si dhe bashkëpunimin bilateral mes dy…

Cili politikan ia nisi të shkepë i pari bakllavë për Bajram?

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti sot gjatë ditës ka zgjedhur që t’i presë e t’i shërbejë me ballkava zyrtarët që punojnë në ndërtesën e qeverisë, raporton Gazeta Express.…

Kurti: SHBA dhe BE-ja nuk mund ta përjashtojnë njëra-tjetrën nga dialogu – jo marrëveshje të shpejtë me Serbinë

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sot zhvilloi një bisedë telefonike me presidentin e Malit të Zi,  Milo Đukanović. Në një bisedë miqësore, kryeministri Kurti e njoftoi…